Lewe, prawe, przylgowe, bez przylgowe, osiemdziesiątki, dziewięćdziesiątki, do środka, na zewnątrz, przesuwne, chowane w ścianę a może składane? Wybieracie drzwi wewnętrzne do swojego nowego domu lub mieszkania? Warto poznać typowe błędy przy zamawianiu drzwi wewnętrznych, aby się przed nimi ustrzec.
Typowe błędy przy zamawianiu drzwi – wymiary.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dokładnie określa minimalny wymiar jaki powinny mieć drzwi wewnętrzne. Cytując:
§ 75. Drzwi wewnętrzne
- Drzwi do pomieszczenia przeznaczonego na stały pobyt ludzi oraz do kuchni powinny mieć co najmniej szerokość 0,8 m i wysokość 2 m w świetle ościeżnicy.
- W budynku użyteczności publicznej drzwi wewnętrzne, z wyjątkiem drzwi do pomieszczeń technicznych i gospodarczych, powinny mieć co najmniej szerokość 0,9 m i wysokość 2 m w świetle ościeżnicy.
- Drzwi, o których mowa w ust. 1 i 2, nie powinny mieć progów.
§ 79. Drzwi pomieszczeń higienicznosanitarnych
- Drzwi do łazienki, umywalni i wydzielonego ustępu powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia, mieć, z zastrzeżeniem § 75 ust. 2, co najmniej szerokość 0,8 m i wysokość 2 m w świetle ościeżnicy, a w dolnej części – otwory o sumarycznym przekroju nie mniejszym niż 0,022 m2 dla dopływu powietrza.
- W łazienkach i ustępach, z wyjątkiem ogólnodostępnych, dopuszcza się stosowanie drzwi przesuwnych lub składanych.
Czy drzwi do łazienki mogą mieć szerokość 70 cm ?
Aktualne prawo w tej kwestii jest jednoznaczne. Drzwi do łazienki powinny mieć w świetle przejścia 80 cm szerokości i 2m wysokości. Wyjątek stanowi stare budownictwo w którym istniejące drzwi mają szerokość mniejszą niż 80 cm. Wymieniając drzwi w takiej sytuacji możemy zachować istniejący wymiar. Podsumowując w nowym mieszkaniu i domku jednorodzinnym wszystkie drzwi wewnętrzne powinny mieć minimalną szerokość 80 cm w świetle przejścia.
Podsumowując w nowym mieszkaniu i domku jednorodzinnym wszystkie drzwi wewnętrzne powinny mieć minimalną szerokość 80 cm w świetle przejścia.
Samo określenie wymiaru drzwi, nie jest jednoznaczne z określeniem wielkości otworu w murze. Niedopasowanie otworu w murze to również jeden z typowych błędów przy zamawianiu drzwi. Aby upewnić się, jaki otwór w murze jest wymagany trzeba przede wszystkim określić:
- model drzwi
- rodzaj drzwi: np. przesuwne, przylgowe czy bez przylgowe
- model ościeżnicy: stała, regulowana, nietypowa np. ukryta
Posiadając te informacje należy sprawdzić na karcie technicznej, udostępnionej przez producenta drzwi, jaki jest wymagany otwór w murze aby poprawnie je zamontować.
W przypadku zamawiania ościeżnicy regulowanej, częstym błędem przy zamawianiu drzwi jest też błędnie podana grubość muru.
Co zrobić gdy ściana jest grubsza niż zamówiona ościeżnica ?
Szczególną uwagę należy zachować przy zamawianiu drzwi do łazienki. Często na etapie zamawiania drzwi nie ma jeszcze naklejonych płytek w łazience, których montaż może pogrubić ścianę nawet o kilka cm zwłaszcza jeśli ściany nie trzymają kątów. Jeśli już zamówiliśmy ościeżnicę regulowaną, a ściana okazała się za gruba, najprostszym rozwiązaniem będzie domówienie specjalnej przedłużki. Każdy producent drzwi ma takie elementy gotowe do kupienia „od ręki” we wszystkich dostępnych kolorach.
(…) najprostszym rozwiązaniem będzie domówienie specjalnej przedłużki.
Warto też pamiętać o wyrównaniu ściany płytą GK, jeśli płytki nie będą naklejone na pełną wysokość drzwi. W ten sposób uniknie się brzydkiej szczeliny którą można wprawdzie wypełnić akrylem, ale nie wygląda to zbyt efektownie.
Jakie informacje oprócz wymiaru są istotne?
Ważne jest aby właściwie określić kierunek otwierania drzwi. To typowe błędy przy zamawianiu drzwi. Lewe czy prawe to pierwsze trudne pytanie. Opisowo, kierunek drzwi najłatwiej określić sprawdzając przy zamkniętych drzwiach po której stronie znajdują się zawiasy. Jeśli zawiasów nie widać to znaczy że stoimy po złej stronie drzwi, jest wyjątek od tej zasady ale o tym później. Inaczej mówiąc należy sprawdzić na którą stronę drzwi się otwierają.
Opisowo, kierunek drzwi najłatwiej określić sprawdzając przy zamkniętych drzwiach po której stronie znajdują się zawiasy.
Gdy już wiadomo czy lewe czy prawe warto przemyśleć czy drzwi mają otwierać się do środka czy na zewnątrz. Oczywiście jeśli chodzi o łazienkę nie mamy wyboru, drzwi wg ustawy muszą otwierać się na zewnątrz. W pozostałych pomieszczeniach dobrze jest sprawdzić czy drzwi nie będą ze sobą kolidowały i ułożyć ich kierunek otwierania tak aby jak najmniej przeszkadzały w komunikacji gdy są otwarte. Należy również zwrócić uwagę na instalację elektryczną pamiętając, że łącznik światła powinien być po stronie klamki.
Typowe błędy przy zamawianiu drzwi i jak ich uniknąć ?
Opisałem podstawowe błędy przy zamawianiu drzwi, jednak najczęstszym typowym błędem jest zbyt późne zamówienie drzwi. Aktualnie (II kwartał 2021 roku) czas oczekiwania na drzwi może przekroczyć 8 tygodni, czyli 2 miesiące. Producenci zaczęli przygotowywać serie produktów na magazyn, jednak mając kilkadziesiąt modeli drzwi w kilkudziesięciu kolorach produkcja na zamówienie to jedyna sensowna opcja. Jeśli chcemy wybrać jakie drzwi Można też poszukać mniejszych stolarni specjalizujących się w produkcji drzwi, terminy w takich zakładach często są o połowę krótsze a jakość o połowę lepsza.

Typowe błędy przy zamawianiu drzwi to:
- zbyt późno złożone zamówienie
- niedopasowane wymiary otworu w murze
- zbyt mała regulacja grubości ościeżnicy
- pomylone kierunki otwierania
- brak otworów wentylacyjnych i zamków łazienkowych
Najprostszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem na uniknięcie typowych błędów przy zamawianiu drzwi jest skorzystanie z opcji zakupu z montażem. W takiej sytuacji montażysta przed złożeniem zamówienia przyjeżdża na budowę i sprawdza wymiary otworów drzwiowych. W razie potrzeby podaje jak należy je zmodyfikować. Podczas pomiarów notuje również kierunki otwierania oraz ewentualne opcje dodatkowe jak np. podcięcia wentylacyjne.
Dodatkowe opcje podczas zamawiania drzwi
Odwrócona przylga, podcięcie wentylacyjne, ościeżnice renowacyjne, drzwi bez przylgowe, drzwi suwane, drzwi ukryte, drzwi chowane w ścianę, drzwi łamane, drzwi do sufitu temat drzwi nie został wyczerpany w tym poście. Zachęcam do subskrypcji bloga, w kolejnych postach rozwinę inne zagadnienia związane z tematem drzwi.
Zainteresował Cię ten temat ? Przeczytaj również Jak czytać plan mieszkania ?
Zapisz się na newsletter i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach prosto na skrzynkę mailową –>
Jeśli spodobało Ci się to co napisałem albo masz inne zdanie, podziel się swoją opinią w komentarzu.
Uważasz, że te informacje mogłyby być dla kogoś pomocne, udostępnij ten post swoim znajomym.
Dziękuję!