Po co wydzielać strefy w domu?

Funkcje mieszkalne możemy podzielić na kilka stref. W zależności od wielkości domu (lub mieszkania) będzie ich więcej lub mniej. Podstawowy podział to strefa prywatna i wspólna, jednak stref może być o wiele więcej. Taki podział przestrzeni wprowadza ład, dzięki któremu mieszka się lepiej i wygodniej. W tym wpisie dzielę się swoimi przemyśleniami na temat tego po co wydzielać strefy w domu.

Co to są strefy w domu?

Zacznijmy od podstaw, czyli przestrzeni prywatnej i wspólnej. Często można się spotkać też z podziałem na strefę dzienną i nocną, ale chodzi o to samo. W tej pierwszej znajdują się najczęściej sypialnie i łazienki oraz coraz częściej garderoby. W tej drugiej mamy część dzienną, najczęściej zawierającą strefę wypoczynkową wraz z trzonem kuchennym i ogólnodostępną częścią sanitarną. Można wyróżnić jeszcze strefę gospodarczą, zwłaszcza w domach będzie to część z garażem kotłownią i pralnią.

Wymieszanie funkcji prowadzi natomiast do chaosu i bałaganu, który obniża jakość naszej przestrzeni.

rzutpoziomy.pl

To trzy podstawowe strefy, które choć spełniają odrębne funkcje, to w dzisiejszych realiach często są mocno wymieszane. Wymieszanie funkcji prowadzi natomiast do chaosu i bałaganu, który obniża jakość naszej przestrzeni. Dodatkowo takie nieuporządkowanie potrafi zrujnować świetnie zaprojektowane wnętrze.

No dobrze, ale po co wydzielać strefy w domu?

Podstawowa korzyść to kategoryzacja i uporządkowanie wszystkiego co posiadamy. Ponieważ mamy tylko trzy kategorie (strefy) teoretycznie nie jest to skomplikowane. Dla ułatwienia podpowiem, że wiele rzeczy jest już przypisanych do odpowiednich kategorii. Łóżko jest w sypialni, meble kuchenne są w kuchni, sofa stoi w pokoju dziennym, a pralka w łazience (zazwyczaj). Tym nie mniej z biegiem czasu dom lub mieszkanie obrastają wszystkim co przyniesiemy i wtedy okazuje się, że podzielenie domu na odpowiednie strefy pozwala dłużej cieszyć się zrównoważoną przestrzenią.

(…)podzielenie domu na odpowiednie strefy pozwala dłużej cieszyć się zrównoważoną przestrzenią.

rzutpoziomy.pl

Oczywiście są trudne przypadki. Co, jeśli ktoś ma sofę z funkcją spania stojącą tuż obok mebli kuchennych w których umieszona jest też pralka? Zapewniam, że nawet w kawalerce można wydzielić trzy powyższe strefy, nie będą to wtedy odrębne pomieszczenia, a raczej odrębne szafki/ściany lub funkcje mebli. Im mniejsza przestrzeń tym bardziej trzeba pokombinować, ale wydzielenie stref zawsze jest możliwe i niezmiennie przynosi korzyści w postaci ładu przestrzennego.

Praktyczne przykłady.

Mam łazienkę z przepływowym kondensacyjnym piecem gazowym.

To faktycznie częsty problem zwłaszcza w małych mieszkaniach z rynku wtórnego. W tej sytuacji łazienka może spełniać aż 4 funkcje:

  • pomieszczenie gospodarcze
  • pralnia
  • łazienka prywatna
  • łazienka ogólnodostępna

Czyli idealny przykład pomieszania wszystkich trzech stref. To pole do popisu dla projektanta. Najlepiej, jeśli uda się tak zorganizować przestrzeń w łazience, aby meblami wydzielić strefę gospodarczą. Dodatkowo odpowiednia aranżacja może wydzielić też strefę ogólnodostępną od prywatnej.

Rzut poziomy - Po co wydzielać strefy w domu - wielofunkcyjna łazienka.
wizualizacja – wielofunkcyjna łazienka.
Rzut poziomy - Po co wydzielać strefy w domu - wielofunkcyjna łazienka - rzut.
rzut – wielofunkcyjna łazienka

W przedstawionym przykładzie łazienka zlokalizowana jest na parterze domu jednorodzinnego i jest dostępna z komunikacji strefy ogólnodostępnej. To sprawia, że pełni ona funkcję łazienki gościnnej (strefa ogólnodostępna). W łazience znajduje się piec z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej oraz pralka (strefa gospodarcza), prysznic (strefa prywatna). To częsty przypadek. W jednym pomieszczeniu mamy trzy strefy. Podział nastąpił poprzez ukrycie elementów strefy gospodarczej w wysokiej zabudowie oraz optyczne podzielenie za pomocą podwieszenia i oświetlenia całego pomieszczenia na część prywatną i ogólnie dostępną. Oczywiście podział ten jest umowny, jednak warto zauważyć, że w strefowaniu pomieszczeń rzadko chodzi o stawianie ścian. Celem nie jest fizyczne podzielenie pomieszczenia tylko uporządkowanie przestrzeni. W tym przykładzie proszek do prania i detergenty do sprzątania domu nie pomieszają się z tymi do mycia ciała. Wszystko ma swoje miejsce.

Mam mały pokój dzienny z aneksem kuchennym.

To niestety również bolączka dzisiejszych czasów. Często zdarza się, że korytarz ma taką samą powierzchnię jak pokój dzienny. Dlatego ważna jest umiejętność prawidłowego czytania planów mieszkania. W takiej sytuacji trzeba pogodzić się z większą ilością kompromisów. Czasami okazuje się, że dodatkowy podział małej przestrzeni porządkuje i wbrew oczekiwaniom potrafi ją wrażeniowo powiększyć. Dodanie wyspy kuchennej albo ażurowego przepierzenia to często używane elementy podziału małych przestrzeni.

Rzut poziomy - Po co wydzielać strefy w domu - wyspa jako element dzielący przestrzeń.
wyspa jako element dzielący przestrzeń.
Rzut poziomy - Po co wydzielać strefy w domu- ażurowa konstrukcja rozdzielająca funkcje.
ażurowa konstrukcja rozdzielająca funkcje

Po co wydzielać strefy w domu? Jak widać, nawet bardzo małą przestrzeń można posegregować. Wiąże się to z kompromisami, jednak świadomość i umiejętność porządkowania przestrzeni umożliwi odzyskanie jej nawet w najmniejszych metrażach. Dodatkowo są sposoby na to, aby taką przestrzeń wrażeniowo powiększyć. Specjalnie używam sformułowania wrażeniowo a nie optycznie. Chociaż faktycznie chodzi o wykorzystanie złudzenia optycznego, to zamierzonym efektem końcowym jest wrażenie większej przestrzeni. Zapraszam do czytania innych postów w tym temacie.


Zapisz się na newsletter i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach prosto na skrzynkę mailową –>

Jeśli spodobało Ci się to co napisałem albo masz inne zdanie, podziel się swoją opinią w komentarzu.

Uważasz, że te informacje mogłyby być dla kogoś pomocne, udostępnij ten post swoim znajomym.


Dziękuję!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.