Na wstępie uprzedzam, że nie jest to kompletne kompendium wiedzy. Ilość zagadnień związanych z tematem jak wybrać mieszkanie jest całkiem spora i całkiem dokładnie omówiona w intrenecie. W tym poście skupiam się na aspektach funkcjonalności i określenia Twoich rzeczywistych potrzeb.
Jak wybrać mieszkanie – od czego zacząć?
Moim zdaniem najważniejsze jest określenie dla kogo będzie to mieszkanie. Rozumiem, że to pytanie może na początku brzmieć dziwnie. Przecież mieszkanie będzie dla Ciebie i twojej rodziny. Proste. Zachęcam Cię jednak, aby wziąć kartkę i zastanowić się przez chwilę po co tak naprawdę jest Ci mieszkanie. Odpowiedź na to pytanie w prosty sposób pomoże ustalić jakie mieszkanie wybrać.
Każdy z nas jest inny, każdy ma inne potrzeby i inną sytuację rodzinną i finansową. Twoja obecna sytuacja oraz Twoje własne potrzeby powinny być głównym wyznacznikiem podczas poszukiwania Twojego idealnego mieszkania. Poniżej prezentuję listę kilku pytań, które warto zadać sobie na początku. Chodzi mi przede wszystkim o pokazanie pewnego sposobu myślenia. Chciałbym zachęcić Was do spojrzenia na niektóre kwestie z szerszej perspektywy.
Poniżej kilka kluczowych pytań.
Dla ilu osób będzie mieszkanie?
To pytanie może wydawać się proste, zachęcam jednak do zastanowienia się przez chwilę nad przyszłością. Niezależnie od sytuacji w jakiej aktualnie się znajdujemy, decydując się na zakup mieszkania raczej nie zakładamy przeprowadzki przez co najmniej kilka lat. Ponadto, ponieważ „różnie w życiu bywa” moim zdaniem warto przemyśleć czy za jakiś czas nie będzie potrzebny nam dodatkowy pokój. Nie chodzi mi o to, aby próbować przewidzieć przyszłość, ale aby inwestycja była przemyślana pod względem szerszej perspektywy.
W jakim wieku będą mieszkające osoby.
W tym pytaniu chodzi mi o to, aby pamiętać, że dzieci dorastają, a z czasem ich zapotrzebowanie na przestrzeń będzie się powiększać. w pewnym momencie natomiast po prostu wyprowadzą się z domu.
Z drugiej strony czasami pojawiają się dodatkowe obowiązki związane z opieką nad babciami i dziadkami. Warto zastanowić się czy te kwestie nie będą dotyczyły naszych warunków mieszkaniowych w najbliższym czasie. Dobrze jest przewidzieć te zmiany zanim podejmiemy ostateczną decyzję.
Czy dużo gotuję czy raczej jem na mieście?
Kuchnia w nowo projektowanych mieszkaniach traktowana jest z bardzo różną uwagą. Niektórzy deweloperzy traktują kuchnię jako zło konieczne, a przynajmniej tak to wygląda. Podejrzewam jednak, że często zmusza ich do tego układ szachtów kominowych. Nie bez znaczenia jest też maksymalne wykorzystanie metrażu. Sam już nie wiem czy większą odpowiedzialność ponoszą za to deweloperzy czy projektanci, a może ustawodawcy? Możliwe też, że jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o… …no właśnie. Ale czyim kosztem?

Niektórzy deweloperzy proponują rozwiązania sugerujące, że dla użytkownika gotowanie jest podstawą funkcjonowania. Kuchnia staje się ważniejsza niż wygodny salon i zajmuje nieproporcjonalnie dużą część całego mieszkania. Oczywiście żadna skrajność nie jest dobra, jednak odpowiadając sobie na powyższe pytanie o swoich własnych preferencjach dotyczących korzystania z kuchni można przynajmniej spróbować zdefiniować interesującą nas jej wielkość. Sugeruję odpowiadać szczerze, ale również przemyśleć ewentualny rozwój sytuacji. Określenie naszych potrzeb może być też wskazówką dla projektanta wnętrz. Przynajmniej w pewnym stopniu można przygotować ewentualną rozbudowę kuchni, jeśli przewidzimy, że na początek nie jest nam ona potrzebna w wersji rozbudowanej.
Czy lubię leżeć w wannie?
Łazienka to kolejne niezbędne pomieszczenie w każdym mieszkaniu. Tak samo jak przy poprzednich pytaniach warto jest zastanowić się nad tym jak zamierzam z tej łazienki korzystać teraz i jak ewentualnie będę korzystać z niej w przyszłości. Oprócz higieny osobistej łazienka w mieszkaniach pełni też często funkcję pralni. Choć na rynku jest szereg urządzeń piorąco suszących, warto sprawdzić, czy wystarczy miejsca na ich wstawienie. Dosyć często zdarza się, że w łazience przewidziane jest miejsce tylko na urządzenie kompaktowe lub ładowane od góry co znacząco zawęża wybór sprzętu AGD.

W przypadku rodzin spodziewających się dziecka, warto zastanowić się czy w łazience jest miejsce na postawienie przewijaka. W przypadku osób niepełnosprawnych warto sprawdzić, czy do łazienki będzie łatwy dostęp. Może masz lub zamierzasz mieć jakieś zwierzę? A może po prostu uwielbiasz leżeć w wannie. Dobrze jest spróbować wyobrazić sobie różne scenariusze korzystania z łazienki.
Jak wybrać mieszkanie – czy pracuję w domu?
Pandemia COVID-19 dobitnie pokazała nam na czym polega home office. Spekulacje na temat tego czy wrócimy do pracy w biurach cały czas trwają. Moim zdaniem nawet jeśli częściowo to nastąpi, myślenie o i przygotowanie miejsca do pracy w domu jest od teraz nowym standardem mieszkaniowym. W tej kwestii warto pomyśleć o szeroko pojętej produktywności. Dobrze, gdyby miejsce było w osobnym pomieszczeniu. Najlepiej, gdyby znalazło się w strefie prywatnej mieszkania, tak aby codzienne funkcjonowanie domowników nie generowało dodatkowych rozproszeń. Warto też zastanowić się, ile miejsca faktycznie będzie nam potrzebne. Czy będzie to praca zdalna i upchniemy stację roboczą w szafie w sypialni, czy może prowadzimy własną działalność i potrzebujemy dodatkowego pokoju. Jeśli to własna działalność i przychodzą do nas klienci lepiej wybrać pokój najbliżej drzwi wejściowych.
Czy przyjmuję gości?
Kolejne lockdowny przywróciły modę na „prywatki”. Wprawdzie nie oficjalnie, ale można założyć, że zaczęliśmy częściej przyjmować gości. Posiadanie dodatkowego biura czy dodatkowego pokoju dla gości? Najczęściej da się połączyć te dwie funkcje, jeśli nasze home office jest rozwiązaniem sporadycznym. Warto jednak zastanowić się, jak często nocujemy gości i czy nasza domowe biuro nie zawiera poufnych informacji. Opcjonalnie jak przygotować taką przestrzeń tak, aby w łatwy sposób można było zabezpieczyć biuro, np. zamykając część szafy.
Jak wybrać mieszkanie?
Podsumowując, w tym poście chciałem przede wszystkim zauważyć, że przy wyborze idealnego mieszkania koniecznie trzeba zastanowić się jak faktycznie chcemy z niego korzystać. Ostatecznie mieszkanie to nie tylko sypialnia i warto zastanowić się jak i lie czasu chcemy w nim spędzać. Postawione w treści pytania mają przede wszystkim wywołać refleksję, dzięki której odpowiedź na pytanie „Jak wybrać mieszkanie?” będzie prostsza.
Zapisz się na newsletter i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach prosto na skrzynkę mailową –>
Jeśli spodobało Ci się to co napisałem albo masz inne zdanie, podziel się swoją opinią w komentarzu.
Uważasz, że te informacje mogłyby być dla kogoś pomocne, udostępnij ten post swoim znajomym.
Dziękuję!