Jak czytać plan mieszkania?

Więc wybraliście już te kilka potencjalnych miejsc w których moglibyście zamieszkać. Budynki stoją (nie kupujecie dziury w ziemi), deweloperzy mają dobrą opinię a mieszkania podobny standard, metraż i cenę. Pozostaje zatem jedno pytanie – No to które? – aby podjąć właściwą decyzję warto wiedzieć jak czytać plan mieszkania.

więc jak czytać plan mieszkania?

Zgadza się, w sieci można znaleźć wiele informacji na ten temat. Możemy dowiedzieć się między innymi czym różni się ściana nośna od działowej oraz jak oznaczane są poszczególne elementy takie jak toaleta, wanna czy drzwi. Zgadza się, że takie informacje są istotne, i jest to wiedza potrzebna, aby w ogóle zacząć rozumieć rysunki które prezentuje deweloper. Niestety, cały czas bardzo często zdarza się, że przedstawione przez dewelopera rysunki wprowadzają w błąd.

to na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na skalę. Moim (i nie tylko moim) zdaniem to pierwsza i podstawowa informacja, którą powinniśmy zweryfikować. Nie chodzi mi oczywiście o informację w jakiej skali przedstawiony jest rysunek.

Niestety, cały czas bardzo często zdarza się że przedstawione przez dewelopera rysunki wprowadzają w błąd.

Aby prawidłowo przeczytać plan mieszkania trzeba określić czy poszczególne elementy są w tej samej skali. Niestety nie zawsze tak jest.

jak ocenić skalę elementów?

Choć zadanie może wydawać się skomplikowane, można skorzystać z prostych porównań. Aby ocenić potencjał mieszkania nie potrzebujemy dużej dokładności. Wiemy, że drzwi mają szerokość 80 cm (taki jest minimalny wymiar wg. rozporządzenia, pamiętajmy jednak o tym, że otwór w ścianie będzie miał 90 cm) więc możemy z powodzeniem wykorzystać drzwi jako skalę porównawczą. Co porównać najlepiej? Oto kilka moich propozycji:

  • znakomita większość wygodnych sof ma głębokość od 90 do 100 cm,
  • wygodny stół do jadalni powinien mieć co najmniej 80 cm szerokości, rozkładany stół kwadratowy ma często wymiar 90 x 90 cm,
  • wygodne dwuosobowe łóżko powinno mieć szerokość 160 cm (2 x 80 cm),
  • 160 cm (2 x 80 cm) to minimalny wymiar wygodnej wanny,
Jak czytać plan mieszkania ? Zwróć uwagę na skalę.
Gigantyczny stół i mikro sofa? A może to jednak ławka?
  • 240 cm (3 x 80 cm) to wymiar wygodnej sofy,
  • kwadratowa kabina prysznicowa może mieć wymiar 80 x 80 cm, choć 90×90 będzie wygodniejsza i jest w pewnym sensie standardem. Koniecznie należy unikać zaokrąglonego lub ściętego prysznica o wymiarach 80×80 – korzystanie jest bardzo niewygodne.

jak czytać plan mieszkania w praktyce?

Tworząc prostą miarkę np. ze spinacza biurowego lub zapałki lub wykorzystując linijkę, możemy szybko sprawdzić czy przedstawione na rysunku od dewelopera meble są w skali. Możemy też sprawdzić czy odległości od poszczególnych elementów nie są za małe. Takie informacje pomogą ocenić czy wrysowany układ jest pomocny czy przekłamuje rzeczywistość. To pierwszy krok, aby zweryfikować plan mieszkania albo przynajmniej zorientować się co faktycznie zmieści się w naszych potencjalnych nowych „czterech ścianach”.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również Metamorfoza mieszkania z rynku wtórnego.


Zapisz się na newsletter i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach prosto na skrzynkę mailową –>

Jeśli spodobało Ci się to co napisałem albo masz inne zdanie, podziel się swoją opinią w komentarzu.

Uważasz, że te informacje mogłyby być dla kogoś pomocne, udostępnij ten post swoim znajomym.


Dziękuję!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.