Co to są zmiany lokatorskie?

Pomimo ogromnego bogactwa mieszkań na rynku, często ciężko jest znaleźć to idealne. Nic w tym dziwnego, każdy z nas ma inne potrzeby i inne przyzwyczajenia. Na całe szczęście wybrani deweloperzy pozwalają na zmiany lokatorskie i dają możliwość dostosowania mieszkania do indywidualnych potrzeb. Trzeba tylko pamiętać, aby zrobić to w odpowiednim momencie.

Kiedy można wprowadzić zmiany lokatorskie?

Chociaż każdy deweloper ma własne zasady dotyczące wprowadzania zmian lokatorskich, można śmiało założyć, że im szybciej tym lepiej. Trzeba pamiętać, że budowa ma swój harmonogram, a opracowanie zmian przez architekta i branżystów nie stanie się z dnia na dzień. Oprócz układu ścian, zmiany zazwyczaj dotyczą również instalacji elektrycznej a czasami też hydraulicznej. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że najlepiej w tej kwestii sprawdzają się rodzinne firmy deweloperskie.

(…) im szybciej tym lepiej.

Co powinien zawierać projekt zmian lokatorskich?

Nie ma jednoznacznych wytycznych dotyczących zakresu opracowania projektu zmian lokatorskich. Każdy deweloper ma trochę inne wymagania, dlatego najlepiej pytać u źródła. Tym nie mniej podstawowym rysunkiem zawsze będzie rzut mieszkania z wrysowanymi zmianami układu funkcjonalnego. Po pierwsze należy pamiętać, aby wrysowane na nim elementy wyposażenia były w odpowiedniej skali. Po drugie należy zwrócić uwagę na to, aby nie zmieniać elementów konstrukcyjnych i szachtów instalacyjnych.

Projekt zmian lokatorskich to najprościej mówiąc zbiór wytycznych dotyczących układu ścian, rozmieszczenia punktów elektrycznych i przyłączy hydraulicznych.

W przypadku przesuwania ścian lub zmiany przeznaczenia wybranych pomieszczeń konieczne będzie uzupełnienie projektu zmian lokatorskich o rysunki branżowe dotyczące instalacji elektrycznej i hydraulicznej. Zazwyczaj w przypadku elektryki zmian jest więcej i dotyczą one przesunięcia gniazd oraz dorysowania dodatkowych punktów oświetleniowych. W wersji podstawowej plan oświetlenia pomieszczeń nie wychodzi poza niezbędne minimum. W niektórych przypadkach konieczna jest też korekta umiejscowienia podejść wodno-kanalizacyjnych oraz zmiana lokalizacji grzejników. Na wczesnym etapie budowy takie zmiany nie stwarzają większych problemów, należy jednak pamiętać o zasadach dotyczących lokalizacji urządzeń sanitarnych. W takich wypadkach lepiej skorzystać z pomocy architekta wnętrz.

Zmiany lokatorskie nie są pod żadnym względem formalną dokumentacją techniczną. Zawsze są opiniowane przez projektanta całego budynku, tak aby zawarte w nich pomysły były zgodne z obowiązującymi przepisami. Projekt zmian lokatorskich to najprościej mówiąc zbiór wytycznych dotyczących układu ścian, rozmieszczenia punktów elektrycznych i przyłączy hydraulicznych.

Od czego zacząć?

Najczęściej zaczynamy od wprowadzenia zmian w układzie ścian działowych. W tym zawiera się przesunięcie drzwi, przesunięcie całej ściany, postawienie nowej ściany oraz zlikwidowanie części lub całej ściany. Warto dobrze się zastanowić, gdyż przesunięcie ściany o 10 cm na papierze jest o wiele mniej irytujące i zdecydowanie mniej kosztowne niż przesunięcie jej o 10 cm już po wymurowaniu. Zapewniam, że w niektórych przypadkach 10 cm ma duże znaczenie.

(…) najpierw należy określić jakie są potrzeby i przyzwyczajenia mieszkańców.

Na początku warto również określić program mieszkania, czyli kto i w jakiej konfiguracji będzie w danym mieszkaniu mieszkał. Innymi słowy, najpierw należy określić jakie są potrzeby i przyzwyczajenia mieszkańców. Poniżej prezentuję rzut mieszkania przed zmianami lokatorskimi. Układ zakłada mieszkanie 2+1 (lub 2+2) czyli rodzinę z jednym lub z dwójką dzieci. Wygląda całkiem nieźle, choć moim zdaniem nie jest to optymalne wykorzystanie przestrzeni.

zmiany lokatorskie - rzut deweloperski przed zmianami
zmiany lokatorskie – rzut deweloperski przed zmianami

Przede wszystkim w tym przykładzie inwestor chciał uzyskać dodatkowy pokój. Udało się to zrealizować w najprostszy możliwy sposób, przestawiając kuchnię do pokoju dziennego. Faktycznie 25 m2 może wydawać się niewielką powierzchnią, jednak w tym przypadku układ komunikacji i okien pozwolił maksymalnie wykorzystać tę przestrzeń. Warto zaznaczyć, że nie zawsze istnieje taka możliwość. Układ komunikacji lub okien może skutecznie pokrzyżować plany a w efekcie ilość kompromisów jest niewspółmierna do efektu końcowego.

Co warto zmienić wprowadzając zmiany lokatorskie?

Każde mieszkanie, aby spełnić swoją funkcję musi składać się niezbędnych do jej realizacji przestrzeni. Podstawową funkcją jest miejsce do spania i przechowywania, w dalszej kolejności mamy przestrzeń do załatwiania potrzeb fizjologicznych i utrzymania higieny osobistej oraz miejsce do przyrządzania posiłków. Można powiedzieć, że aktualnie jest to niezbędne minimum, aby można było mówić o mieszkaniu, czy raczej kawalerce.

Mieszkanie dla rodziny dodatkowo powiększa się o osobne sypialnie oraz pokój dzienny na wyrost nazywany zwyczajowo salonem.

zmiany lokatorskie – rzut aranżacji po zmianach

W tym przykładzie dodatkowo udało mi się namówić inwestora na kilka zmian, które znacząco podniosły funkcjonalność a także wartość mieszkania.

Teoretycznie przy 4 osobach posiadanie dwóch toalet wydaje się sensownym pomysłem. Jednak, jeśli naprawdę się nad tym zastanowić, to sytuacji w których dodatkowa toaleta jest potrzebna jest naprawdę niewiele. Ponadto w tym przypadku choć układ komunikacji dawał poczucie pewnej intymności, przy całkowitym metrażu mieszkania był po prostu rozrzutny.

im więcej wygodnych pomieszczeń dodatkowych, tymi mieszkanie jest bardziej funkcjonalne a w efekcie jego wartość rośnie.


Tym razem udało się „zmieścić” łazienkę z prysznicem i małą wanną (na specjalne życzenie inwestora). Oryginalną łazienkę, w której deweloper zaplanował kocioł gazowy przerobiliśmy na pralnię. Ostatecznie mieszkanie zyskało jeden dodatkowy pokój oraz pralnię, z suszarnią która pełni też funkcję pomieszczenia gospodarczego.

Zastanawiając się nad zmianami układu funkcjonalnego mieszkania lub domu warto pamiętać o tym, że najłatwiej w mieszkaniach dodawać pomieszczenia pomocnicze. Spiżarnia, garderoba, pralnia to najczęściej wybierane rozwiązania.

W moim odczuciu pralnia z suszarnią to pomieszczenie obowiązkowe w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych. Jeśli tylko jest taka możliwość zawsze proponuję moim klientom takie rozwiązanie.


Interesuje Cię ta tematyka? Niebawem druga cześć artykułu odpowiadająca na pytanie „Na co zwrócić szczególną uwagę wprowadzając zmiany lokatorskie?”


Zapisz się na newsletter i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach prosto na skrzynkę mailową –>

Jeśli spodobało Ci się to co napisałem albo masz inne zdanie, podziel się swoją opinią w komentarzu.

Uważasz, że te informacje mogłyby być dla kogoś pomocne, udostępnij ten post swoim znajomym.


Dziękuję!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.